Struktura Rady Rodziców
rok szkolny 2024/2025
przewodniczący/a | Małgorzata Maniecka |
wiceprzewodniczący/a | Anna Żytka |
sekretarz | Joanna Pacura |
Co to jest Rada Rodziców?
Rada Rodziców reprezentuje rodziców dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola nr 36 im. Krakowskiego Żaczka.
Czym się zajmuje Rada Rodziców?
Pełen opis jej kompetencji jest w ustawie Prawo oświatowe (szczególnie w artykule 83-84), także w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela oraz w licznych rozporządzeniach, głównie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główne jej zadania wiążą się z zarządzaniem funduszem Rady Rodziców, na który rodzice przekazują dobrowolną składkę – finansuje z niego atrakcje dla przedszkolaków (teatrzyki, koncerty, wycieczki, bale, upominki itp.), a także zakup dodatkowych pomocy i zabawek dla grup. Rada przedstawia dyrekcji i władzom oświatowym opinie i wnioski rodziców dotyczące funkcjonowania placówki. Jej członkowie są w stałym kontakcie z rodzicami, przekazują im wszystkie niezbędne informacje o działalności przedszkola i planowanych wydarzeniach. Rada wspiera dyrekcję i grono pedagogiczne w pracy wychowawczej, a wszystkie jej działania powinny mieć na celu troskę o wszechstronny rozwój i dobro dzieci uczęszczających do przedszkola.
Rada rodziców reprezentuje ogół rodziców w kontaktach:
- z innymi organami przedszkola (radą pedagogiczną, dyrektorem),
- kuratorium oświaty, czyli organem nadzoru pedagogicznego, we wszelkich sprawach związa¬nych z działalnością edukacyjną i wychowawczą przedszkola,
- z radami rodziców z poszczególnych grup.
Kompetencje rady rodziców określa przede wszystkim art. 84 ustawy o systemie oświaty:
- Występowanie do dyrektora i innych organów przedszkola (rady pedagogicznej) organu prowadzącego przedszkola (czyli gminy) oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny (czyli kuratorium oświaty) z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach przedszkola.
- Uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola o którym mowa w art. 26.
- Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania przedszkola, o którym mowa w art. 83 ust. 2.
- Opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora przedszkola.
- W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 83 ust. 4.
- Fundusze, o których mowa w ust. 6, mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców. Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.
Inne kompetencje rady rodziców zawarte w ustawie o systemie oświaty:
- Udział przedstawicieli rodziców w komisji konkursowej powołanej w celu wyboru dyrektora (art. 63, ust. 14, pkt 2 lit. b oraz art. 63, ust. 17 pkt 2 Prawa oświatowego)
- Opiniowanie podjęcia i prowadzenia w przedszkolu działalności przez stowarzyszenia i inne organi¬zacje (art. 56 ust. 2).
Kompetencje rady rodziców wynikające z Karty nauczyciela:
- Wnioskowanie o ocenę pracy nauczyciela (art. 6a Karty Nauczyciela)
- Przedstawianie opinii na temat oceny dorobku zawodowego nauczyciela stażysty, kontraktowego i mianowanego za okres stażu (art. 9c ust. 6 i 7 Karty Nauczyciela)
Na co przeznaczane są składki?
- teatrzyki, koncerty, warsztaty
- bale, spotkanie ze św. Mikołajem, imprezy okolicznościowe
- upominki, nagrody w konkursach
- wyposażenie i brakujące pomoce do przedszkola
Regulamin rady rodziców
- Rada rodziców działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.